Our Governors

Governing Body Details May 2019

NAME CATEGORY APPOINTED BY TERM OF OFFICE (no of years and date) COMMITTEE MEMBERSHIP RESPONSIBILITIES
Chris Potter Co-opted

Governing Body

Appointed 13/10/16

4 11/10/2020

Resources & Finance Committee

School Improvement Committee

Headteachers Performance Management Panel

Vice-Chair of Governors

Governor Forum Rep

 

Jenny Ryder Co-opted Governing Body Appointed 4/2/16 4

03/02/2020

Resigned 24/01/2018

School Improvement Committee

Chair of School Improvement Committee

Safeguarding/CP Governor

Martyn Taylor Co-opted Governing Body Appointed 01/05/19 4 30/04/2023

School Improvement Committee

Pay Committee

Numeracy Link Governor

 

Stephen Window Co-opted

Governing Body

Appointed 13/5/15

4 19/05/2019

Resources & Finance Committee

School Improvement Committee

Headteachers Performance Management Panel

Literacy Link Governor

 

Chris Steel Local Authority

Governing Body

Appointed 7/12/15

4 06/12/2019

Resources & Finance Committee

School Improvement Committee

Pay Committee

Chair of Governors

Chair of Pay Committee

 

Carol Osmond Co-opted Governing Body Appointed 08/10/14 4 07/10/2022

Resources & Finance Committee

Pay Committee

Chair of Resources & Finance Committee

Early Years Link Governor

SEN Governor

Debra Redpath Headteacher

School Improvement Committee

Resources & Finance Committee

Wendy Mitchell Staff

Staff

Appointed 10/10/16

4

 

09/10/2020

Resigned 19/04/2019

 

School Improvement Committee

Resources & Finance Committee

Development & Training Governor
Wendy Hunt Co-opted

Governing Body

Appointed 8/10/14

4 07/10/2018

Resources & Finance Committee

Pay Committee

Headteacher Performance Management Panel

Health & Safety Governor
Andrew Morris  Parent

Parents

Appointed 23/11/16

 4  22/11/2020  School Improvement Committee
Kimberley Haslam  Parent

Parents

Appointed 23/11/16

 4

 22/11/2020

Resigned 20/04/2018

 Resources & Finance Committee
Daniel Winter Parent

Parents

15/06/18

 

4

 

14/06/2022

 

 

Register of Governors’ Pecuniary Interests

NAME

NAME OF BUSINESS

Including:

– governor elsewhere (include school name)

– related/married to member of staff (include staff name)

– employed at school

NATURE OF BUSINESS NATURE OF INTEREST DATE OF APPOINTMENT or ACQUISITION DATE OF CESSATION OF INTEREST DATE OF ENTRY
Chris Potter Nil 04/10/2017
Martyn Taylor Nil 04/10/2017
Stephen Window Nil 04/11/2017
Chris Steel Nil 12/10/2016
Carol Osmond Nil 04/11/2017
Debra Redpath Employed at the school Headteacher 04/10/2017
Daniel Winter Nil 15/06/2018
Andrew Morris Steady Steps Pre-School and Nursery Pre-school and nursery  Director/Trustee  1/1/2017  04/10/17

 

Governor Attendance Record Academic Year 2018/2019

FULL GOVERNING BODY
Name Number of meetings the governor should have attended Number of meetings attended Attendance rate (%)
Christopher Steel 10 6 60%
Chris Potter 10 10 100%
Wendy Mitchell* 6 4 66.6%
Carol Osmond 10 9 90%
Wendy Hunt* 3 3 100%
Martyn Taylor 10 9 90%
Steve Window 10 4 40%
Andrew Morris 10 7 70%
Daniel Winter 10 8 80%

* Governor resigned during 2017/2018

** Governor appointed to office during 2017/2018

+ Governor on deployment